تبلیغات
معاونت پژوهشی اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 شهرستان کرمانشاه - اثرات مفید ورزش روی پوست
یکشنبه 12 آذر 1391  08:10 ق.ظ

• تناسب کلی بدن :

ورزش سبب می شود فرد ورزشکار چه جوان چه سالمند سالم تر و در تناسب بهتر روحی

روانی قرار داشته باشد و این تناسب تمام نواحی بدن از جمله پوست را شامل می شود

و باعث قوام بهتر پوست و سلامت عمومی آن خواهد شد که این امر ناشی از تولید بیشتر

کلاژن به دنبال ورزش در پوست می باشد .

• بهبودی زخم ها :

پوست افراد مسن بیشتر مستعد به زخم شدگی و خراشیدگی است و ورزش سبب تسریع

سرعت بهبودی این زخمها و باقی ماندن کمتر جای زخم می شود . حتی اگر تا به حال

ورزش نکرده اید با شروع یک برنامه ورزشی متعادل اثرات مفید آن را به وضوح حس

خواهید کرد .

• کاهش عفونت های پوستی :

به خاطر استعداد بیشتر پوست سالمندان به خراشیدگی و از سویی ضعیف بودن سیستم

ایمنی افراد سالمند این افراد بیشتر در معرض عفونت های پوستی خطرناک قرار دارند حال

آنکه ورزش منظم هم با تسریع بهبودی زخم های پوستی و هم با تقویت سیستم ایمنی فرد

وی را درمقابل عفونت های پوستی خطرناک محافظت و تقویت می کند .

• کاهش خال های پوستی :

با افزایش سن و با تجمع مواد اکسیدان و تماس با نور آفتاب به تدریج در پوست خالهای

پوستی و کراتوزهای خورشیدی و گشادگی های عروق سطحی پوست که خود را به

صورت برجستگی های قرمز رنگ کوچک پوستی نشان می دهد ایجاد می شود ، ورزش با

تقویت تولید مواد آنتی اکسیدان و از بین بردن بهتر رادیکالهای آزاد در پوست در کند کردن

این روند و کاهش تولید رادیکالهای آزاد و در نتیجه کاهش خال های پوستی نقش مهمی را

ایفا می کند .

پیشگیری و درمان آکنه پوست

اثرات مفید ورزش روی آکنه

-         ورزش منظم سبب بهبود خونرسانی و اکسیژن دهی به سلول های پوست می شود.

-          ورزش منظم سبب بهبود جریان لنفی پوست و افزایش آن تا 30 برابر می گردد که این امر به  انتقال هرچه سریعتر سموم و ذرات اضافی و دفع سریعتر آنها منجر به بروز آکنه را کاهش می دهد.

-          تعریق در هنگام ورزش سبب رفع توکسین ها و سموم از طریق منافذ پوستی و همچنین مواد اضافه و سلول های مرده به سطح پوست شده و از تجمع این سموم و مواد اضافه در داخل پوست و استعداد به آکنه می کاهد.

-          ورزش منظم سبب می گردد توانایی کبد و کلیه در رفع سموم بدن افزایش یابد و سطح سلامتی و بروز آکنه کاهش یابد.

-          دوش گرفتن که اغلب به دنبال ورزش انجام می شود سبب شسته شدن پوست از سموم سطح پوست و بازشدن منافذ پوستی و عدم تجمع باکتری های مولد آکنه می گردد.

-          معمولا بدنبال یا در حین وزش فرد مقدار زیادی آب می نوشد ثابت شده است که مصرف مناسب مایعات با کمک به دفع سریعتر سموم بدن سبب کاهش بروز ضایعات پوستی از جمله آکنه می شود.

ورزش های مفید برای کنترل آکنه

• به طور کلی هر ورزشی مفید است اما وزش هایی که سبب شوند بیشتر تعریق داشته باشید مفیدترند.

• پیاده روی ، دویدن ، دوچرخه سواری ، شنا و ورزش های تیمی از جمله بهترین وزش ها برای این منظور می باشند.

• شنا بهترین ورزش می باشد چرا که سبب بازشدن تمامی منافذ پوستی در صورت می گردد و فرد بدنبال آن هم دوش می گیرد و پوست به بهترین نحو سلامت خود را حفظ می کند.

شادابی چهره با ورزش

شاید کمی برایتان عجیب و غریب باشد که این روز‌ها نسل جدیدی از تمرینات ورزشی ابداع شده که با انجام آنها عضلاتی در بدن تقویت می‌شوند که شادابی و جوانی را برایتان به ارمغان می‌آورند. ورزش عضلات صورت در واقع همان نسل جدید تمرینات ورزشی هستند که این روز‌ها کم‌کم دارد طرفداران خود را در بین جوانان و مخصوصا خانم‌ها پیدا می‌کند.

این تمرینات نیاز به گرم کردن بدن ندارند، از این رو در هر زمانی که اراده کنید می‌توانید آنها را اجرا کنید.

حرکت اول: مطابق شکل کف هر دو دست را روی برآمدگی گونه‌ها گذاشته و حال برای 3 دقیقه با سرعتی ملایم ماساژ دهید.

حرکت دوم: مطابق شکل گوشه‌های هر دو لب را بین دو انگشت شست و اشاره گرفته و به آرامی به سمت بالا بکشید مانند نیشگون گرفتن ساده. این حرکت را تا 40 مرتبه پشت سر هم انجام دهید.

حرکت سوم: این حرکت برای تقویت عضلات جونده و حفظ قوام گونه‌ها است، از این رو مطابق شکل با ماساژ عضلات مستر یا جونده جریان خون این ناحیه را بالا برده و سپس همزمان دندان‌ها را روی هم فشار دهید. این حرکت را برای 4 دقیقه اجرا کنید.

حرکت چهارم: این حرکت که به حرکت پیانو معروف است باید مطابق شکل به این گونه اجرا شود که انگشتان هر دو دست را از هم جدا کرده و سپس با لغزاندن همه آنها روی عضلات اطراف لب و ضربه زدن به این نواحی عضلات زیرپوستی را تحریک کرده و از این طریق سبب فعال شدنشان شوید. این حرکت را برای 5 دقیقه به شکل مذکور انجام دهید.

راه حلی فوق العاده برای شادابی پوست

اگر از وجود حلقه‌های دور چشم رنج می‌برید،یا بین ابروهای‌تان چین و چروک‌ به‌وجود آمده است،اگر چین‌های صورت شما عمیق شده‌اند می‌توانید با انجام یک‌سری ورزش‌های ساده صورتی، زیباتر و شاداب‌تر داشته باشید.

با انجام این حرکات ورزشی،صورت شما بسیار جوان‌تر به نظر می‌رسد و نیاز به انجام اعمال جراحی صورت برای از بین بردن چین‌ و چروک‌های صورت‌تان نخواهید داشت.این ورزش‌ها را باید روزی 10 بار و در هر بار هر حرکت را باید شش دفعه انجام دهید.

ورزش‌های ناحیه پیشانی و ابرو

1) انگشتان خود را کنار هم نگاه دارید و آنها را در ناحیه محل رویش موی خود بگذارید و پوست پیشانی خود را به سمت بالا بکشید و چند ثانیه نگه دارید و آن را رها کنید.شش بار پشت‌سر هم این کار را انجام دهید:این کار موجب از بین رفتن خطوط بالای پیشانی شما می‌شود.

2) ابتدا نوک انگشتان سبابه خود را در وسط ابروهای خود بگذارید و سعی کنید آنها را به طرف خارج صورت خود بکشید. هنگامی که این کار را می‌کنید سعی کنید با استفاده از عضلات صورت اخم کنید، یعنی دو حرکت در جهت مخالف انجام دهید تا عضلات این ناحیه را تقویت کنید. سپس برعکس این حرکت را انجام دهید، یعنی با دست ابروها را به سمت داخل بکشید و با استفاده از عضلات خود در برابر حرکت دست مقاومت کنید. این ورزش موجب از بین رفتن چین‌های بین دو ابرو و تقویت عضلات بالای پیشانی می‌شود.

ورزش چشم‌ها

1) سه انگشت وسط خود را زیر چشم‌های خود قرار دهید و در حالی که چشم‌هایتان بسته است، پوست صورت خود را به سمت پایین بکشید و بعد از چند ثانیه رها کنید.این ورزش موجب تقویت عضلات زیر چشمی و از بین رفتن پف زیر‌چشم‌ها می‌شود.

2) انگشت سوم و چهارم خود را گوشه چشم‌های خود بگذارید و به سمت بالا و پایین بکشید و چند ثانیه نگه دارید. آگهی این کار باعث می‌شود چروک‌های گوشه چشم از بین برود.

ورزش‌ گونه‌ها

سر خود را عقب بگذارید.سه انگشت وسطی خود را روی برجستگی گونه‌ها بگذارید و در حالی که با دست گونه‌ها را پایین می‌کشید تا جایی که می‌توانید لبخند بزنید.این کار عضلات گونه‌های شما را تقویت می‌کند.

ورزش‌ لب‌ها

1) انگشتان وسط خود را روی لب پایین بگذارید و آن را به سمت پایین بکشید تا دندان‌هایتان پدیدار شوند.این ورزش باعث تقویت عضلات دور دهان می‌شود.

2) انگشتان وسطی خود را روی چانه بگذارید و در حالی که آن را به سمت پایین می‌کشید،چانه خود را منقبض کنید.این کار موجب تقویت عضلات چانه می‌شود.با استفاده از این ورزش‌ها، صورتی زیباتر و شاداب‌تر داشته باشید.

 


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها