تبلیغات
معاونت پژوهشی اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 شهرستان کرمانشاه - نظر اسلام راجع به فعالیتهای تربیت بدنی

نظام تربیتی اسلام از طرفی در تعیین جایگاه تربیت بدنی از بخش بندی كه از تربیت انسان می نماید ، برای انسان سه گونه تربیت قائل است كه از نظر اسلام این جنبه ها در عمل انفكاك ناپذیرند كه این سه جنبه تربیتی عبارتند از :
۱) تربیت اخلاقی
۲) تربیت عقلانی
۳) تربیت جسمانی
و این تقسیم بندی مورد قبول دانشمندان دیگر تعلیم و تربیت اعم از غربی و شرقی كه دراین زمینه صاحب نظراند می باشد ، به طور مثال می توان كانت ،
جان لاك و غیره را نام برد اما اختلافی كه در این دیدگاه با دیدگاههای غیر الهی و اسلامی وجود دارد بر حسب نگرشی است كه به انسان دارند و تقدم داشتن و اصل بودن آن شاید بتوان گفت هدف پرورش جسمانی بعنوان یك هدف والا و عالی و غائی كه اهداف مهم دیگر تحت الشعاع آن قرار گرفته اند در نظام تربیتی غرب و ماركسیست بر اثر جنبه های تربیتی ارجحیت دارند .
فی الواقع می توان گفت این مسئله از نقطه نظر تربیتی بررسی گردیده مثلاً‌ ابن مسكویه از دید تربیتی به مطلب نگریسته و بوعلی و امثال او به طور تدریجی و به شكل مرحله ای به قضیه نگریسته اند . یا مثلاً صاحب فتوت نامه سلطانی در صدد تلفیق بین حركات بدنی و فلسفه حركات و چرائی و شباهت آن با فلسفه وجودی انسان به جهت شرایط فكری و محیطی اش بر آمده است .
بدین لحاظ تربیت بدنی و حركات بدنی را در جهت حفظ تعادل روانی و بهداشت روانی و جسمانی مطرح نموده اند .
علمای متقدم در مورد تربیت بدنی نظراتی داده اند از جمله این علماء ابوالحسن علی بن سهل بن ابن طبری ( ۱۹۲-۲۴۷ هجری قمری ، ابوبكربن ربیع بن احمد الاخوینی النجاری ( اوایل تا آخر قرن چهارم ) ابن مسكویه ( ۲۲۵-۴۲۱ هـ ق ) ابن سینا ( ۳۷۰-۴۲۸ هـ ق ) عنصر المعالی : ( ۴۱۲-۴۷۵ هـ ق ) امام محمد غزالی ، خواجه نصیرالدین طوسی ،‌ابن خلدون شجاع ( انیس الناس ) ـ مولانا حسین واعظ كاشفی می باشد كه به دلیل كثرت نظرات فقط به چكیده ئی از نظرات علمای متأخر می پردازیم .
نخستین نظری كه صفحات ناقابل این نوشتار را مزین می سازد سخنان روح افزا و جانبخش امام خمینی رهبر بزرگ انقلاب اسلامی در جمع ورزشكاران و كارمندان تربیت بدنی است كه چنین فرموده اند :
مملكت ما همینطور كه به علما و دانشمندان احتیاج دارد به این قدرت شما ها (‌ورزشكاران ) هم احتیاج دارد . این قدرت وقتی با ایمان باشد وقتی كه زورخانه با قرآن باشد پشتوانه یك ملت است وقتی قهرمان ها ، قهرمان های اسلامی باشند پشتوانه یك ملت هستند ، بازوی یك ملت هستند . ورزشكاران دو وظیفه دارند : یك ورزش جسمانی برای قوه پیدا كردن و دفاع از مملكت یكی هم پرورش روحانی كه اگر در انسان پیدا شود آن وقت قدرت جسمانی اش مضاعف می شود شما كوشش كنید كه آن قدرت را هم كه قدرت الهی است پیدا كنید .


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها