تبلیغات
معاونت پژوهشی اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 شهرستان کرمانشاه - ارتباط تغذیه با هوش کودکان
شنبه 13 مهر 1392  12:53 ب.ظ

هوش و استعداد در رابطه مستقیم با تغذیه فرد است . در کودکان کم وزن به علت تأمین نکردن حداقل نیازهای انرژی روزانه کودک اوّلین شاخص در کاهش وزن و کاهش رشد قد خودنمایی می کند . این بدان معناست که سطح سلولی بدن به علت دریافت نکردن مواد غذایی نتوانسته به رشد و تکثیر خود ادامه دهد . تغذیه صحیح نه تنها سبب رشد جسمی و روانی دانش آموزان می شود که موجب افزایش بهره هوشی آنها نیز می شود . کودکی که از نظر بدنی ضعیف خواهد بود و نمی توان انتظار داشت که از مدرسه به طور کامل بهره مند شود . بررسی ها نشان داده که در کشورهای در حال توسعه مانند هندوستان ، بیماریهای تغذیه ای و به خصوص آن گروه که با کمبود ویتامین های C , A   ****** ، کلسیم و آهن مرتبط هستند بسیار شایع است .

ارتباط تغذیه و یادگیری

سال هایی که کودک در مدارس ابتدایی می گذراند ، از نظر تغذیه ای دوره مهمی است . زیرا رشد کودک ها در این سنین ادامه دارد . اگرچه سرعت رشد آنها کمتر از سال های اولیه زندگی است ولی باید توجه داشت که هر مرحله از رشد متکی به روند مرحله قبل بوده و مرحله بعد را تحت تأثیر قرار می دهد . در اصل دانش آموزان به سه وعده غذای اصلی و دو میان وعده در طول روز نیاز دارند و باید از کلیه گروههای غذایی شامل شیر ، لبنیات ، گوشت ، حبوبات ، سبزی ها و میوه ها و گروه نان و غلات مصرف کند و به تعادل و توجه به تنوع غذایی در این سنین توجه شود . به علت کمبود منابع مالی در کشورهای در حال توسعه  ، توصیه می شود که غذای نیمروز مدرسه حداقل   کاری و یک دوم پروتئین مورد نیاز کودک را داشته باشد .

میان وعده های مناسب و مغذی نیز بسیار اهمیت دارد زیرا در ساعات آخر مدرسه کودکان ممکن است گرسنه شوند و این گرسنگی نشستن سر کلاس را برای آنان غیرقابل تحمل می کند . وعده غذایی صبحانه نقش مؤثری در سلامت جسمی و فکری دانش آموزان دارد و به دنبال ناشتا بودن در طول شب اگر دانش آموز صبحانه نخورد ، به دلیل پایین افتادن قند خون ، توانایی لازم را برای یادگیری در مدرسه را نخواهد داشت . هر صبحانه باید حاوی یک لیوان شیر یا 30 گرم پنیر یا یک عدد تخم مرغ به همراه یک لقمه نان باشد .

دانش آموزانی که صبحانه کافی نمی خورند کم دقت ، خسته ، بی حوصله اند و نمی توانند کمبود انرژی ، ویتامین و املاح معدنی را با خوردن وعده های دیگر جبران کنند . بنابراین مادران باید وظیفه ی خود بدانند که هر روز صبح ، صبحانه کودک خود را قبل از اینکه به مدرسه برود ، آماده کنند . غذاهای حاوی پروتئین میزان یادگیری را افزایش می دهند . آنها هم چنین ابزاری لازم برای ارتباط میان سلول های مغز را فراهم می کنند . از سوی دیگر ، کربوهیدرات ها انرژی بخش هستند . اما اگر به مقدار زیاد و بدون پروتئین کافی مصرف شوند موجب خواب آلودگی می شوند . کمبود اسیدهای چرب ضروری موجب آلرژی و مشکلات یادگیری شامل کم توجهی و اختلالات بیش فعالی می شود .


  • آخرین ویرایش:شنبه 13 مهر 1392
آخرین پست ها