تبلیغات
معاونت پژوهشی اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 شهرستان کرمانشاه - رعایت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذایی

یکی از مهم ترین مشکلات تغذیه ای که از عوامل زمینه ساز ابتلا به بیماری های قلبی است ، تغذیه نامتعادل است . بنابراین تغذیه متعادل و متنوع یکی از موثرترین راه کارها در این خصوص محسوب می شود . تعادل به معنی استفاده از گروه های چهارگانه اصلی مواد غذایی مطابق با مقادیر توصیه شده هرم راهنمای غذایی است . به این صورت که در هر و عده غذایی اصلی سه گروه از چهار گروه اصلی غذایی گنجانده شود . و هیچیک از گروه های مواد غذایی آن قدر مورد استفاده قرار نگیرد که مانع از مورد استفاده قرار گرفتن سایر گروه ها شود . منظور از تنوع ، استفاده از انواع مواد غذایی موجود در گروه های غذایی است .

­­­ گروه متفرقه وجود دارد که شامل انواع چربی ها ، سس ها ، انواع شیرینی ها ، قند و شکر ، نوشابه های گازدار و ... می باشند . توصیه می شود افراد بزرگسال در برنامه غذایی روزانه از این گروه کمتر مصرف کنند .

*کنترل میزان چربی های موجود در خون

چربی ها و روغن ها از مهم ترین اجزای غذای انسان به شمار می روند و در تمام سلول ها و بافت های بدن انسان وجود دارند.

 چربی ها دارای نقش های متعددی از جمله موارد زیر هستند :

1 منبع مهم انرژی هستند به طوری که یک گرم چربی یا روغن حدود 9 کیلو کالری انرژی تولید می کند.

2 ارزش سیر كنندگی دارند .

3 حامل ویتامین های محلول در چربی ( ویتامین های A ،  D،K  ) هستند .

4 منبع اسیدهای چرب ضروری در بدن می باشند . که این چربی ها به دلیل آن که بدن انسان قادر به ساخت آن ها نیست ضروری تلقی شده و باید از طریق رژیم غذایی به بدن برسد که شامل اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 می باشد .

5 چربی ها پیش ساز برخی موادی هستند كه در انتقال پیام عصبی ، تنظیم فشار خون و ... نقش دارند .

6 چربی ها به غذا طعم و مزه می دهد .

اگر چه چربی ها دارای نقش ها و فواید اشاره شده هستند اما مضراتی نیز دارند ، از جمله این که مصرف بیش از حد نیاز آن ها و عدم توجه به نوع روغن مصرفی با توجه به نوع طبخ ، سبب افزایش کلسترول خون، اضافه وزن ، چاقی و افزایش خطر بروز بیماری های قلبی عروقی ، سرطان و... می شود .  بنابراین ضمن تاکید بر این که چربی ها و روغن ها نباید به طور مطلق از برنامه غذایی حذف شوند باید توجه داشت که مصرف آنها باید محدود و حساب شده باشد.


  • آخرین ویرایش:یکشنبه 24 آذر 1392
آخرین پست ها